Интервю на руския писател Дмитрий Биков във вестник "24часа"
18/05/2009 | Riva Publishers
СВЕТЛАНА МИХОВА
Най обичам да се разходя в Търново, да хапна сиренце, да пийна ракийка на морето - най-добре кайсиева
Биографичната книга "Борис Пастернак" на руския поет, писател и журналист Дмитрий Биков от тази седмица е по лавиците на българските книжарници, преведена и публикувана от издателство "Ри-ва". За нея 42-годишният автор през 2006 г. получи престижната руска литературна награда "Голямата книга" ("Большая книга"). Биков, смятан за един от най-ярките, талантливи и продуктивни съвременни руски писатели, вече има зад гърба си десетки книги - поезия, проза, литературна критика, издавани и в чужбина. Завършил е журналистика в Московския държавен университет.
БЪЛГАРИЯ Е ЛЮБИМАТА МИ ЧУЖБИНА
Какво ви подтикна да напишете книга за Пастер-нак?
- Поканата на изд. "Млада гвардия" и изкушението да видя на една корица името си редом с неговото. Сам не бих посмял да се предложа за негов биограф, макар винаги да съм обичал стиховете и романа му. Той ме привлича с всичко. С това, че изпълни великата задача да адаптира християнския етичен кодекс към руския характер и история. Всяко национално християнство си има особености. През 1948 г. Пастернак казал на моя учител по литература Лев Мочалов, че пише роман за руското.
Безкрайно ми е симпатичен и стремежът му да не се откроява сред съгражданите си, да споделя съдбата им, без да се обезличава, и да вярва в "труда заедно с всички и със закона". Но със съветска власт, а май и с всяка руска власт такава стратегия не действа. Пастернак обаче честно мина през съблазните, поразява с пълната липса на снобизъм, макар да му е присъща трогателната горделивост на твореца.
В София излезе българският превод на книгата. Какво е посланието ви към българския читател?
Само моята любов и признателност. Много обичам България, тя е любимата ми чужбина. Никъде другаде питието не ми се е услаждало така, а приказката с българските любители на фантастиката е фантастична. Надявам се, няма да се обидите, че България никога не е била за мен чужда страна, тя ми е дори по-родна от Прибалтика или Средна Азия. Павел Вежинов е един от любимите ми прозаици, а
Теофан Сокеров смятам за най-велик
от живите европейски живописци. Често слушам Добринка Табакова - нейната "Старомодна сюита" отговаря на вътрешните ми ритми.
- Кога пак ще ни гостувате?
Надявам се скоро. Ако можеше някой да ми уреди интервю със Сокеров, веднага бих тръгнал. Искам да ида пак до Велико Търново, да се разходя по антикварните му магазинчета, отрупани с руски и турски пищови, да стигна до морето, да хапна сирене, да пийна ракийка - най-добре кайсиева.
Вие сте поет, писател, критик, журналист, публицист, тв водещ, преводач. Кое е първо?
Най-добре ми е, когато пиша стихове. Журналистът у мен не е толкова занятие, а тип темперамент и социален статус. Благодарен съм и на прозата: когато стиховете не се подреждат, все за нещо трябва да се уважавам. Освен това съм и учител по руски език и литература в едно московско училище. Това ми е наследствено и комплиментите на колегите там са ми най-скъпи.
Евтушенко ви нарича "жизнерадостен клетник" и пише, че в поезията сте надминали и него, и всички руски поети от 60-те г. Така ли е?
Че съм го "надминал", слава богу, той не мисли. Смята, че съм техен достоен следовник. Така мислят и други от тази блестяща плеяда: Новела Матвеева, Василий Аксьонов, Борис Сгругацки. И Булат Окуджава, чиято биография наскоро написах, имаше добро мнение за мен. Но когато общувах с него, бях още млад и не бях написал кой знае какво. Корените ми са там - в съветската епоха, в онова поколение. Прекрасно разбирам заблудите им, но те са били плодотворни и душеполезни.
Призивите ви да се легализира нецензурната лексика вбесяват публиката и критиката. Какво им отговаряте?
Не е имало призиви. Само една шеговита статия през 1995 г., в която такива изрази бяха цитирани и имаше оценка на политическата ситуация. Слава богу, засега не вбесявам нито публиката, нито критиците - това е твърде силна емоция, а още не съм заслужил толкова пристрастно отношение. Вероятно дразня с мнението си, което понякога изразявам твърде рязко. Но едни се дразнят, а други откриват себе си в моите текстове и оценки. Тъй че дори съм поразглезен от читателската подкрепа. За мен тя е важна - не крия зависимостта си от чуждото мнение
През февруари 2000 г. ви пребиха на улицата. Откриха ли ги? Какво бихте казали на тях и на поръчителите?
Не се разбра кои са. Но ми стига, че знам откъде иде пушилката. Това бе свързано с една моя статия срещу тоталитарна секта, ограбваща привържениците си. Предупрежденията и заплахите започнаха месец преди да ме нападнат. За късмет имам здрава глава. Шевовете ми ги сваля приятел -знаменитият фантаст Андрей Лазарчук, който е лекар. С него и с още един лекар - Сергей Лукяненко, бяхме заедно в България. Там се роди идеята им съвместно да напишат книгата " Самолечение" за онези, които се боят да идат на лекар и се церят сами.
На поръчителите и изпълнителите на побои над журналистите нищо не бих казал. Те разбират само един език, на който - бъдете сигурни, в крайна сметка ще им заговорят.
Какво е 9 май за вас? Какво мислите за събарянето на войнишки паметници и за дефилетата на есесовци в Прибалтика и Украйна?
Позорно е да се разчистват сметки смъртвите. Може да ме наречете империалист, но съм убеден, че Русия е донесла на бившите соцстрани далеч не само зло. Колкото до бившите съветски републики, за тях направо е грях да поставят под съмнение общото ни минало. Имам предвид главно
Украйна и Грузия -тях никой не ги е присъединявал насила
Но и в двете имам стотици приятели, които не изпитват враждебност към Русия.
Денят на победата за мен е най-велик празник. Дядо ми ме заведе за първи път в Тбилиси при негов приятел, с когото са воювали. Тези хора са блестящо поколение. От тях струи светлината на свръхчовечност. Официалният блясък, който се налага на победата, е нещо друго. Тя е народен празник. Не е на властта, която е пречила на народа да живее. Култът към Жуков също не ми допада. По-добре Рокосов-ски, Конев или Баграмян.
Навърши се година президентство на Медведев. Какви промени се забелязват?
Идеологията изчезна, печатът деградира, но пък отново се появи добрата литература. Векторът на президента, възгледите и намеренията му малко влияят на страната. Диктува му историята. Значение има мащабът на личността. За колкото и последователен демократ да се представя Медведев, с този параметър има проблеми. Путин също.
Кое намирате за най-парадоксално?
Вълшебния инстинкт на самосъхранението, който помага да се спрем на ръба. Не изключвам, че ни спасяват пришълци от бъдещето. Теоретически при наличие на машина на времето няма нищо невъзможно.
От творчеството ви личи, че сте работохолик. Кога почивате, кога ходите за гъби?
Всъщност работя малко. Но какво друго да правя? Много да пия? Не мога. Хазартът не ме влече. Към спорта съм равнодушен. Не мога да измисля нищо по-увлекателно от литературата. Затова се старая друго да не правя, освен да играя с малкия син - дъщерята вече е голяма, да разхождам кучето, да бера гъби или да ида с колата до Артек. Това е най-хубавото място на света. След него идва България.
- Колко животни имате?
Две кучета: изключително красива и силна лайка и" уличен териер". В муцуната има нещо аристократично, а по характер е породист крокодил. Синът ми има чинчила, дъщеря ми - туш-канчик, вид торбеста мишка, а жена ми - мен.