Джиду Кришнамурти (1895-1986) е сред плеядата Велики постмодерни мислители на XX век. Също като тях той се стреми да научи човека да мисли за човека по нов начин - начин, освободен от обусловеността на расата, традицията, културните предразположености, обществените предопределености. В "Да сложим край на времето" са съ..
... След сътресенията от предходните столетия, втори век донася успокоение и благосъстояние, които ясно се долавят и в литературата от онази епоха, например писмата на Плиний Млади. Тъй че едва ли е имало по-благоприятен момент за занимания с различни изкуства, още повече, че Рим вече има достатъчно самочувствие и собс..
Тези два диалога са части от Ватиканско-палатинския кодекс, който се датира между 55-а и 62 г. сл. Хр. Освен с интересния език, образната и логическа мисъл, творбите са извънредно ценни с високата нравственост, която внушават...
Диалозите между индийския мислител Джиду Кришнамурти и теоретичния физик Дейвид Бом започват с разглеждането на произхода на човешкия конфликт. И двамата са съгласни да го отдадат на разделителната и обусловена от времето природа на Aза, на начина, по който той ни кара погрешно да разчитаме мисълта, неизбежно базирана ..
Аз, Благоденствие, Блясък, Бъдеще, Вдъхновение, Взаимност, Градина, Дом, Избор, Изкуство, Истина, Осъществяване, Празник, Светлина, Страст, Удоволствие, Утопия, Ценност... 100 думи, чрез които изявеният френски учен, изследовател на Спиноза и професор по философия в Сорбоната Робер Мизраи (роден през 1926 г.) размишляв..
"Животът не търпи да бъде подменян нито от вярата-откровение, нито от чистия разум. Затова е настъпила кризата на Ренесанса; затова и над нас е надвиснала - загадъчна, непонятна - нова криза. Срещу откровението се е опълчил чистият разум, науката; срещу чистия разум днес се изправя с претенции за власт самият живот - т..
В центъра на тази разработка стои размирното и противоречиво историческо и настоящо битие на българина, което авторите на този проект концептуализират като "кръстопътен човек". Целта й се изразява във философското осмисляне на културните измерения на това битие при максимално пълно очертаване на историческите влияния и..
Томас Джеферсън (1743 – 1826) е третият президент на САЩ (1801 – 1809), автор на Декларацията за независимост (4 юли 1776 г.), един от Бащите на нацията и основоположник на Великия експеримент отвъд океана.Ерик Питърсън, съставител на тази книга, изпитва силно увлечение по личността и делото на Томас Джеферсън. Когато ..
Този херменевтикоонтологичен опит е мотивиран от разбирането, че философията и религията имат един и същ смислов център и това е Живият Смисъл, сърцевина на сърцето и на философията, както и на религията. Живият Смисъл е ипостасно битие на неопределената двоица като херменевтичен прафеномен, херменевтичният кръг като а..
Световноизвестният френски философ и социолог Жил Липовецки (роден през 1944 г.), авторът на Хипермодерните времена, този път посвещава изследването си на явление, родено в последните две десетилетия - обществото на хиперконсумирането. Определението, което най-много приляга на индивида в зората на XXI век, е като че Ho..
Всяка цивилизация възприема света по свой начин и възпява негови специфични аспекти, така че предмети, тела и поведения са подчинени на естетически норми, не непременно винаги ясно изразени, но повелителни.
Изкуствата днес изпитват трудност да се ситуират в така "естетизираната" среда. Макар и парадоксално, естет..
Поради някакво странно разстройство в способността за въображение обикновено испанецът си гради илюзии за миналото, а не за бъдещето - което би било по-продуктивно. Колко много е пречила и продължава да ни пречи да създаваме нова или поне съвременна наука и изкуство представата, че някога сме имали изключителна култура..
Най-сетне имаме на български език пълния Амброзиански кодекс на римския философ - десет творби: За провидението; За твърдостта на мъдрия; За гнева; За щастливия живот; За отдиха; За спокойствието на духа; За краткостта на живота и т. н. до Утешение към майка ми Хелвия, в които поетът и прозаикът разгръщат своята филосо..
Какво свързва древните китайци с германските мистици, с тибетците и индианците? Преданията на отделните култури са обединени от въпроса за мястото на човека във Вселената, за смисъла на живота. Авторката увлича читателя в интригуващо и обогатяващо пътуване във времето и пространството, през различните континенти и през..
На Луций Аней Сенека (Младия) са единствените съхранени римски драми, но никой не се сеща за тях. Почти 20 века и почти без прекъсване се четат неговите "Нравствени писма до Луцилий" - свидетелство за мъчителното и почти безуспешно справяне с етичните терзания...
Сто философи, сто важни теории - и сто думи, с които френският философ Жан-Кле Мартен се опитва да нарисува една изключително интересна и вълнуваща, жива картина на фундаменталните ни питания: Какво е човекът? Какво е светът? Можем ли да бъдем щастливи? Какво можем да познаем? Можем ли да общуваме? Дали думите вече не ..
Съставителство, превод, предговор, бележки Стефан Гечев:
В 1603 г. двадесет и две годишният френски елинист Клод дьо Сомез работил в Хайделбергската Палатинска библиотека, където открил единствения известен ръкопис на Гръцката антология, която оттогава се нарича Палатинска. Изучавайки ръкописа, младият учен устано..
Това не е обикновена книга. Още заглавието подсказва, че става дума не просто за решение на конкретен научен проблем, а за нещо по-дълбоко, за поглед към основите на химията. Въведението пояснява, че оттам пътеката води до основите на всяка наука, към еволюцията на науката като цяло, към нейната цел. Става ясно, че за ..
На Луций Аней Сенека (Младия) са единствените съхранени римски драми, но никой не се сеща за тях. Почти 20 века и почти без прекъсване се четат неговите "Нравствени писма до Луцилий" - свидетелство за мъчителното и почти безуспешно справяне с етичните терзания...
Тази книга е предназначена за любознателна, но не непременно специализирана публика, за студенти, с чиито интереси е нарочно съобразена, тъй като в дългогодишната си преподавателска работа в Националния институт на Франция за източни езици и култури, Ан Чън е разбрала необходимостта от подобно пособие при осигуряването..
През последните десетилетия трудовете на италианския философ, историк и критик, Бенедето Кроче (1866-1952) предизвикват все по-голям интерес и стават обект на истинско преоткриване. В центъра на разсъжденията на утвърдения изследовател стои естетиката и около нейната сърцевина се гради творчеството му. Редом с Естетика..
Тази книга е предназначена за любознателна, но не непременно специализирана публика, за студенти, с чиито интереси е нарочно съобразена, тъй като в дългогодишната си преподавателска работа в Националния институт на Франция за източни езици и култури, Ан Чън е разбрала необходимостта от подобно пособие при осигуряването..
„Сърцето като център на цялостния живот на човека“на д-р Боряна Нанова е едно добре промислено иизградено изцяло в духа на православната богословскатрадиция изследване. Въпросите, разгледани в тазимонография, са актуални не само в богословски, нои в много по-широк смисъл, защото те засягат най-дълбинните пластове на чо..
Върху широк историкофилософски, историконаучен и епистемологичен материал в монографията са потърсени съвременни решения на класически проблеми на гносеологията - познание и практика, теория и експеримент, истина и благо, интерналистки и екстерналистки фактори в развитието на научното познание. Със средствата на систем..
HISTORIA MAGISTRA VITAE в "Девет книги достопаметни дела и слова" на Валерий Максим Той не е сред първенците на римската проза. За това би могла да свидетелства и оскъдността на биографични данни за него. Точно може да бъде фиксирано времето на разцвета му - годините на управлението на Тиберий (14-37 г.). Сам в съчинен..