Наричат Едит Ева Егер „Ане Франк, която оцеля“, защото шестнайсетгодишната унгарска еврейка има късмета да остане жива в лагерите на смъртта. Пише книгата си на деветдесетгодишна възраст като разказ за оцеляването си, за изцелението си и за хората, на които е помогнала да се освободят от травмите си.
Сравняват „Изборът“ с класиката „Човекът в търсене на смисъл“ на Виктор Франкъл. Менторството и приятелството на Франкъл помагат на Едит Егер да преосмисли преживяното и да разбере, че „от истинско значение е не какво ние очакваме от живота, а какво животът очаква от нас“.
Едит Егер емигрира през 1949 г. със семейството си в САЩ. Завършва психология с докторат и като клиничен психотерапевт помага на пациентите си да освободят вътрешните си сили. Тя ни учи, че няма голямо и малко страдание, и че всеки може да извърви пътя към излекуването си, стига да си даде шанс.
„Не мога да си представя по-важно послание за нашата съвременност. Книгата на Егер е триумф и трябва да бъде прочетена от всеки, който мисли, както за вътрешната си свобода, така и за бъдещето на човечеството.“, Лори Готлиб, „Ню Йорк Таймс“
Бил Гейтс включва „Изборът“ сред петте книги, които всеки трябва да прочете, защото „много хора може да намерят облекчение в съветите на Едит Ева Егер за справяне с трудните ситуации".
Две приказки с... д-р Едит Егер. Разговор на д-р Егер с Або, преводач на българското издание.
Виж целия разговор: https://youtu.be/6YquzJLSmf4