От скуката до зависимостта
Скука, неудовлетворение, все по-трудно вписване в едно недотам приветно общество, склонност към бягство и затваряне в себе си - това са тревожни явления, които неизменно съпътстват ежедневието на съвременния човек. Ала ето че спасение има и то е вездесъщият интернет. Там можеш да срещнеш приятели, да чатиш на воля, да сбъднеш детската си мечта и да се превърнеш в могъщ герой в поредната видеоигра, а защо не и да правиш любов... Само дето от Homo ludens до Homo virtuens разстоянието е твърде кратко. Неусетно магията на мрежата затяга примката и влечението прераства в неутолима страст, в "наркомания без дрога". Границите между виртуалния и реалния свят се размиват и спасението се оказва измамно, дори болестотворно, особено за младежите.
Навярно мнозина се питат, къде свършва разумната употреба на интернет като средство за информиране, образоване, професионално усъвършенстване и забавление и къде започва злоупотребата, водеща до все по-страшни последици, духовни и физически? Кога социалните мрежи са инструмент за социализиране и кога стават капан и наркотик?
Въз основа на дългогодишен опит, конкретни случаи от собствената медицинска практика и най-нови научни изследвания френските психиатри Мишел Отфьой и Дан Велеа разкриват същността и корените на патологичната зависимост от модерните технологии, а също и начините за предотвратяването й. За да бъде машината в услуга на човека, а не негов господар и повелител.